نقدی بر سرخ پوست از نیما جاویدی
نقدی بر سرخ پوست از نیما جاویدی
تعداد بازدید : 75
Border circle
امیر گلستانی

نیما جاویدی بعد از فیلم نه چندان خوب ملبورن با بازی نگار جواهریان و پیمان معادی انگار تازه خودشو پیدا کرده و فیلمنامه سرخ پوست به عنوان یک شاهکا ر بی نظیر رو به نام خودش به عنوان نویسنده وکارگردان به ثبت رسونده . فیلمبرداری بی نظیر هومن بهمنش طراحی صحنه و لباس وموسیقی متن و از همه مهمتر بازیهای بی نقص و کنترل شده بازیگران فیلم از جمله نوید محمد زاده و پری ناز ایزد یار همه و همه در جهت ساخت یک شاهکار به تمام معنا پیش رفته است . آنچه فیلم نیما جاویدی را از سایر فیلمهای حال حاضر سینمای ایران متمایز می کند فیلمنامه کامل و بدون نقص آن است که نهایت به یک اثر ماندگار بدل شده . اما تفسیر نیما جاویدی در جهت ثبت تصاویر روی پرده نیز بی نظیر است و هومن بهمنش نیز در مقام فیلمبردار بهترین .حرکتهای دوربین طوری جذاب طراحی شده که نمی توان از پرده چشم برداشت و دائما ما را به درون داستان و چاه طویل آن می کشاند .

زندان قرار است تخلیه شود اما آنچه مانع از تخلیه آن می شود زندانی است که سرگرد جاهد ( نوید محمد زاده ) برای خود ساخته است او که مهربانی را مانع از اداره زندان می داند ، گویا کلید رهایی از زندان همین مهربانی است .و احمدسیف(سرخ پوست)او را کم کم با همکاری مدد کار کلیمی(پری ناز ایزدیار)او را به سمت این مهم رهنمون می کنند . یکی از زیباترین قسمتهای داستان جایی است که سرگرد جاهد خشمش را بیرون می ریزد و خود را به دار آویخته می بیند . فیلم رهایی را در مهربانی و گذر از گورستان خشم و شهوت قدرت جستجو می کند و کاملا به آن دست می یابد . تولد عشق و رهایی توامان اتفاق می افتد

و یک زندان تخریب می شود .به گفته مدد کار با مهربانی جنهم را هم می شود اداره کرد و گویا راه رستگاری نیز در همین است . آنچه مشخص است نویسنده تاثیر زیادی از فیلمهای راه سبز و رستگاری در شا ئوشنگ فرانک دارابونت گرفته است و شناخت سینمایش را به رخ می کشد . بدون شک سرخ پوست یکی از مهمترین آثار جشنواره امسال به شمار می رود.

چرا «پارکینگ»؟
در ماه های اولیه ای که این گروه شکل گرفته بود، اعضای آن با توجه به شرایط و امکانات، در پارکینگ یک خانه تمرین می کردند. از میان تمرین هایی که در این پارکینگ انجام شد، به مرور اجراهای موفقی به روی صحنه رفت. از همین رو، اعضای گروهِ فوق تصمیم گرفتند با توجه به این اتفاق، اسم گروه خود را «پارکینگ» نام گذاری کنند.
در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
تمامی مطالب گروه هنری پارکینگ ، مختص این رسانه تولید شده است و باز انتشار یا استفاده از آنها فقط با رعایت حقوق کپی رایت مجاز است.